Overview Overview Search Search Up Up
جزئيات دانلود
روشهای ترسیب شیمیایی در تصفیه فاضلاب روشهای ترسیب شیمیایی در تصفیه فاضلاب
(6 votes)

روشهای ترسیب شیمیایی در تصفیه فاضلاب:

روش های مختلفی در تصفیه فاضلاب وجود دارد. روش هایی مانند لجن فعال، سیستم های هوازی، بی هوازی، روش های تبخیری و .... . یکی از روش های رایج در تصفیه فاضلاب، روش ترسیب شیمیایی است. به این صورت که مواد داخل پساب، توسط موادی دیگر که بعنوان حذف کننده واکنش داده بصورت ذرات معلق یا لجن ترسیب شده و یا اصطلاحا بصورت لجن در می آیند. 

این روش بیشتر در مورد پساب های حاوی یون فلزات مانند مس، نیکل، روی و ... در صنایعی مانند: آبکاری، صنایع معدنی و امثال آن استفاده می شود. برخی از نانو مواد نیز دارای این خاصیت واکنش دهندگی می باشند و با فرآیند جذب یا واکنش با آلاینده در انتها باعث ترسیب آن می شوند. 
امروزه با ساخت مواد حاوی پلی لیگاندها، اکسنده ها و ... این جداسازی بسیار بهتر و کامل تر اتفاق می افتد. برای کاهش هزینه تجهیزات، تسریع در انجام فرآیند تصفیه فاضلاب و به دنبال آن کاهش مصرف انرژی، پایش بهتر و آسان تر سیستم و قابلیت استفاده مجدد از پساب تصفیه شده – که امروزه با توجه به کمبود آب رواج بسیار پیدا کرده است – مواد مختلفی در اشل صنعتی سنتز می شود و کاربردهای وسیع پیدا کرده است.

حذف فلزات سنگین:

اکثر یون های فلزات سنگین در PH های قلیایی (بین 9 تا 11) ترسیب می شوند و آب زلال در بالا باقی مانده لجن به کف مخزن می رود. این افزایش PH معمولا با آهک هیدراته یا سود سوزآور صورت می گیرد.

مقایسه آهک هیدراته و سود:

روشهای ترسیب شیمیایی در تصفیه فاضلاب

* معمولا محلول آهک هنگام ترزیق می بایست در حال همزدن باشد که دوغاب آن وارد سیستم شود. 

** اگر تزریق آهک هیدراته بصورت هوشمند انجام گیرد و در حین تزریق به پساب هوادهی شود، لجن کیفیت بیشتری نسبت به تزریق سود خواهد داشت چون سنگین تر بوده و سریع تر از آب جدا میگردد.
*** در مقایسه با سود قیمت پایینی دارد و برای پساب های صنعتی با حجم بالا تنها گزینۀ منطقی برای تنظیم PH می باشد. اما با توجه به حجم مصرف بیشتر، باز هم صرفه با مصرف آهک هیدراته است.

حذف روغن ها از پساب:

روغن از جمله مواردی است که در پساب های صنعتی کار تصفیه را گاهی پیچیده و یا طولانی تر می کند. روغن به دو شکل کلی در پساب های صنعتی وجود دارد.

1- روغن های نا محلول:

روغن ها و گریس هایی که در صنایع مختلف استفاده می شوند روی آب شناور می مانند. برای جداسازی این روغن ها از سیستم های DAF استفاده می شود. DAF مخفف (Dissolve Air Floatation) و به معنی سیستم شناورسازی توسط هواست. در این سیستم هوا از پایین به آب ترزیق شده، ذرات روغن را به سطح آب می آورد. آب از قسمت پایین دستگاه خارج شده و روغن نیز از بالا جمع آوری می شود.

2- روغن های محلول:

در این پساب ها روغن به واسطه برخی سورفکتانتهای آلی در آب بصورت محلول در می آید. مانند روغن های معروف به Z1 (زد-وان)، روغن آب صابون و یا امولسیون آب و روغن. این روغن ها با هوادهی و روشهای DAF به هیچ عنوان جدا نمی شوند. دو راه کلی برای جداسازی وجود دارد. 

- استفاده از نانو فیلتراسیون:

استفاده از ممبران های نانوفیلتراسیون می تواند آب و روغن را از هم جدا نماید اما گاهی در پساب ها، نسبت روغن در آب بسیار کم بوده (کمتر از 3%) بطور کامل جداسازی به این روش صورت نمی پذیرد.

- استفاده از روش های ترسیب شیمیایی:

مواد متفاوتی برای شکست کاتالیستی مواد امولسیون کننده روغن وجود دارد که پس از انجام واکنش در زمان کوتاه، با حذف مواد محلول آنها را بصورت ذرات معلق و نهایتا لجن سبک در می آورد.

حذف رنگ و رزین از پساب صنعتی:

فاضلاب های حاوی رنگ درکارخانه های تولید رنگ پودری، واحدهای رنگرزی الیاف و البسه، واحدهای تکمیل فرش و کارخانه های تولید رنگ و رزین تولید می شوند. مواد داخل پساب این کارخانه به شدت سمی بوده و باید از ورود آنها به سیستم فاضلاب شهری جلوگیری شود. گاهی سمیت به جایی می رسد که حتی فعالیت سیستم های تصفیه فاضلاب بیولوژیک شهرک های صنعتی را نیز مختل می کند. می توان گفت عملا راهی که بتوان برای این پساب ها کاری کرد و حذف مواد بطور کامل صورت گیرد وجود ندارد. از طرفی سیستم های بیولوژیک اگر توسط این پساب ها دچار شوک آلودگی شوند کنترشان مشکل می شود. از طرفی میزان شوک وارده به سیستم قابل محاسبه نبوده و بد تر اینکه بعد گذشت چند روز از اختلال سیستم می توان متوجه آن شد و مجددا زمانی طول خواهد کشید تا به حالت قبل برگردد. از این رو می توان با استفاده از مواد متفاوتی جهت شکستن ترکیب رنگدانه ها و ترکیبات رزینی آنها به ذرات معلق استفاده نمود.
با توجه به موارد فوق می توان نتیجه گرفت که استفاده از روش های نوینی که با تجهیزات ارزان قیمت، اشغال فضای صنعتی کمتر، مصرف انرژی کمتر و در زمان کوتاه بتواند فاضلاب صنعتی را به نحوی تصفیه کند که قابلیت مصرف مجدد آب را نیز بدهد، بسیار مهم و ضروری به نظر می رسد. در جهت نیل به این مهم، استفاده از مواد جدید نقش به سزایی در صنعت تصفیه آب و فاضلاب ایفا می کند.
نویسنده: مهندس علیرضا ریحان – کارشناس ارشد نانو شیمی

اطلاعات

نسخه:
اندازه
دانلودها47
زبان
مجوز
نويسنده
وب سايت
قيمت
ايجاد شده1395-05-16
ايجاد شده توسطزیست پاک آراد
تغيير يافته در
اصلاح شده توسط

This is only a simple document without a file.

تماس با ما

  • تهران، میدان فاطمی، بزرگراه شهید گمنام، خیابان جهان آرا، کوچه افشار (12/1)، واحد 4
  • 88794861-88354917-88354239
  •  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
    این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مکان ما روی نقشه

آمار بازدیدکنندگان

مجموع بازدید کنندگان
19317
بازدید کنندگان امروز
9
صفحه منتخب امروز
بازدیدکنندگان دیروز
214
صفحه منتخب دیروز
بازدید کنندگان هفته گذشته
812
صفحه منتخب هفته پیش
Top